Ikonka RSS Bullet (black)
  • Świadczenia i uprawnienia

    Opublikowano: 16 listopada 2011 Barbara Brak komentarzy

    Ośrodek diagnozujący autyzm

    W celu uzyskania diagnozy autyzmu trzeba udać się do dobrego ośrodka, w którym diagnozują dzieci autystyczne. Oszczędzi nam to powtórnej diagnozyw innym miejscu, dodatkowego stresu dla nas i dla dziecka. Przy diagnozowaniu pomocne mogą okazać się dodatkowe badania: laryngologiczne, audiologiczne, foniatryczne, okulistyczne. Dobrze jest też zrobić badanie kału pod kątem candidy (na obecność drożdżaków). Czasami dobrze też jest zrobić badania u neurologa. Pomocne badanie to rezonans magnetyczny głowy, EEG głowy i tomografia komputerowa. Nie wszyscy lekarze chcą dawać skierowania na te badania i nie wszyscy rodzice są gotowi zrobić je ze względu na to, że wykonywane są one w pełnej narkozie.

    Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna (PPP)

    Po otrzymaniu diagnozy należy udać się do najbliższej Poradni Psychologiczno Pedagogicznej (jeśli dziecko jest w wieku przedszkolnym) i ubiegać się
    o orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Na podstawie tego orzeczenie możemy starać się o miejsce w przedszkolu. To jakie przedszkole wybierzemy zależy od możliwości psychofizycznych naszego dziecka. Jeśli dziecko jest bardzo zaburzone wtedy po konsultacji z psychologiem lepiej zdecydować się na przedszkole specjalne. Jeśli dziecko rozumie wiele poleceń i ogólne rozumienie mowy nie jest najgorsze można pomyśleć o przedszkolu z oddziałami integracyjnymi. Przed wydaniem orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego Poradnia powinna wydać dziecku opinię o wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka. W Poradni można uzyskać informację, gdzie w naszym mieście znajduje się placówka zajmująca się wczesnym wspomaganiem. Należą nam się tam zajęcia z logopedą, pedagogiem, czasem również integracja sensoryczna czy socjoterapia. W różnych miastach różnie to wygląda, w niektórych zajmują się wczesną interwencją PPP , przedszkola a czasem zespoły szkół specjalnych. W PPP również należą się nam zajęcia z logopedą i pedagogiem

    Orzeczenie o niepełnosprawności

    Możemy ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawności, z tego tytułu będzie nam się należał zasiłek pielęgnacyjny. Zasiłek ten przysługuje każdej osobie posiadającej orzeczenie o niepełnosprawności. Potrzebne dokumenty:

    • Akt urodzenia dziecka, kserokopia dokumentacji medycznej w naszym wypadku to może być kserokopia karty lekarskiej z ośrodka diagnozującego od psychiatry lub neurologa.
    • Wniosek wypisany przez lekarza neurologa lub psychiatrę.
    • Dowód osobisty rodzica lub opiekuna prawnego.

    SUO czyli specjalistyczne usługi opiekuńcze

    Możemy ubiegać się o SUO, czyli specjalistyczne usługi opiekuńcze, w ramach których będzie przychodziła przeszkolona osoba do nas do domu i pomagała nam w terapii. O SUO staramy się w MOPS lub GOPS. Potrzebne dokumenty:

    • wniosek o przyznanie pomocy w formie usług;
    • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności;
    • oświadczenie o wysokości dochodu osoby ubiegającej się o usługi (jeśli jest to dziecko trzeba przygotować zaświadczenie o zarobkach z zakładu pracy prawnych opiekunów, oświadczenie o przyznanym zasiłku rodzinnym, pielęgnacyjnym, wychowawczym i inne;
    • rachunki: czynsz, gaz, światło, woda, dodatki mieszkaniowe do czynszu, kredyty, faktury lub paragony potwierdzające zakup leków lub korzystanie z odpłatnych usług lekarskich – przedstawienie tych dokumentów będzie miało znaczenie przy ustalaniu kwoty jaką będziemy pokrywali regularnie co miesiąc.

    Ośrodek prowadzący terapię w danym mieście czy regionie

    Dobrze jest się rozejrzeć gdzie znajduje się jakiś ośrodek, który prowadzi terapię dla naszych dzieci. Jest część ośrodków, które prowadzą terapię nieodpłatnie lub płaci się tylko symboliczną kwotę co miesiąc uzależnioną od ilości zajęć, na które uczęszcza dziecko Są również ośrodki specjalizujące się terapią płatne.

    Wizyta w poradni genetycznej

    Po konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu jeśli istnieją do tego przesłanki można umówić się do poradni genetycznej w celu diagnostyki lub wykluczenia chorób o podłożu genetycznym. Jedną z nich może być zespół łamliwego chromosomu X.

    Świadczenia rodzinne

    O zasiłek rodzinny i inne zasiłki można się ubiegać w MOPS lub GOPS.

    Jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności mamy prawo do zasiłku pielęgnacyjnego, co do innych dodatków należy przeczytać czy nam się należą bo tu już trzeba spełnić określone warunki rodzinne i finansowe.

    Zostaw odpowiedź

    Musisz się zalogować aby móc komentować.