Ikonka RSS Bullet (black)
 • Jak podtrzymywać pozytywne zmiany zachowania

  Opublikowano: 13 grudnia 2012 Barbara Brak komentarzy

  Prawdopodobieństwo pogorszenia się zachowania.
  Z pewnością wielu z was dojdzie do wniosku, że pomimo początkowej poprawy z czasem wszystko wraca do punktu wyjścia.Możliwe przyczyny kłopotów
  • Niektóre dzieci mają często „trudne dni”, wywołane przeziębieniem lub podobnymi czynnikami. Mogą też wszelkimi sposobami walczyć o uwagę opiekunów.
  • Opiekunowie nie utrwalili sobie jeszcze nawyku nie zwracania uwagi na złe zachowanie, a chwalenia za dobre. Jest to zrozumiałe: trudno wymagać, abyście z dnia na dzień przyswoili sobie nowe sposoby wychowywania dzieci. Mimo wszystko jednak starajcie się i nawet jeśli początkowo nie widać efektów, to próbujcie, próbujcie.
  Co zrobić, aby utrzymać poprawę zachowania
  Jeżeli jakieś trudne zachowanie pojawi się i utrzyma przez dłuższy czas, to patrzcie na niejako na sekwencję A-B-C, gdzie:
  A — to zdarzenia poprzedzające,
  B — to dane zachowanie,
  C — to jego konsekwencje, czyli to, co dzieje się po jego wystąpieniu.
  Przypominamy, że jeżeli konsekwencje zachowania dziecka są dla niego nagrodą, np. skupia ono na sobie uwagę opiekunów albo stawia na swoim, to zachowanie takie prawdopodobnie powtórzy się.
  Nawiążcie kontakt z osobą, która podobnie jak wy byłaby zainteresowana takim sposobem kierowania zachowaniami dzieci. Znajdziecie u niej wsparcie, a potrzebujecie wiele zachęty i wiele wsparcia, aby móc kontynuować tę pracę
  Stosując to podejście można pomóc także i dorosłym zmagającym się z różnymi trudnościami: lękiem, stresem, kłopotami w stosunkach z ludźmi.
  Pamiętajcie, żeby dbać o siebie. Jeżeli wychowujecie trudne dziecko, potrzebujecie czasu na naładowanie własnych akumulatorów i potrzebujecie wsparcia.

  Zostaw odpowiedź

  Musisz się zalogować aby móc komentować.