Ikonka RSS Bullet (black)
  • Terapia niedyrektywna

    Opublikowano: 20 lipca 2011 Barbara Brak komentarzy

    Dzieci autystyczne są grupą oporną na oddziaływanie terapeutyczne ze względu na utrudniony kontakt z otoczeniem. Stąd według terapeutów pierwszy etap to terapia niedyrektywna w formie zabawowej. Założenia opracowała Virginia Axlime. Sformułowała ona 8 głównych zasad pracy z dzieckiem (na podstawie terapii Rogersa):
    1. Ustalenie porozumienia, wytworzenie ciepłych, przyjacielskich stosunków z dzieckiem,
    2. Całkowita akceptacja dziecka (…),
    3. Wytwarzanie atmosfery swobody, zapewnienia możliwości wyrażania swoich uczuć,
    4. Rozpoznawanie i odzwierciedlanie uczuć dziecka przez terapeutę,
    5. Szanowanie dziecka,
    6. Dziecko kieruje przebiegiem spotkań,
    7. Terapeuta nie przyśpiesza terapii,
    8. Przywiązywanie dużego znaczenia do określonych ograniczeń (…); dziecku nie wolno umyślnie niczego niszczyć, atakować innych osób, terapeucie nie wolno narażać dziecka na niebezpieczeństwo (w ramach akceptacji swobody w jego zachowaniu).
    W czasie terapii osoba pracująca z dzieckiem “podąża za nim”, przyjmuje jego zabawy, włącza się w nie, naśladuje, itp. Nadrzędnym zadaniem jest nawiązanie kontaktu, który możliwy jest, gdy dziecko czuje się akceptowane i bezpieczne. “(…) terapeuta uczy się od dziecka, cały proces oparty jest na równoprawności i nie ma nic wspólnego z jednokierunkowym przekazywaniem określonych umiejętności jak to się dzieje w technice modyfikowania zachowań.

    Zostaw odpowiedź

    Musisz się zalogować aby móc komentować.